Wyprawy na Islandię

Islandia to dla niektórych kraina marzeń. Ten kraj przyciąga wszystkich, i starych, i młodych. Głównie tych, którzy cenią sobie piękno dziewiczej przyrody, krajobrazy zarówno zimne (lodowce) jaki i te cieplejsze (gejzery, wulkany). Wielu miłośników przygody właśnie tam kieruje swe wyprawy. Nas islandofilów to nie dziwi. Islandia to nie tylko kraj gejzerów i lodowców, to także miejsce, gdzie odpoczywa dusza zarówno podróżnika jak i zwykłego człowieka. Zdala od ludzi i cywilizacyjnego zgiełku, dzięki odrobinie samotności człowiek nabiera dystansu do siebie i otoczenia. Może brzmi to jak frazes, ale tak jest i każdy kto raz był na Islandii chce tam powrócić. Również sami Islandczycy to ludzie ciekawi, mili i przyjaźni. Kontakt z nimi pozwala zrozumieć jaki jest nasz ideał życia bez stresu i pośpiechu. A jeżeli już zupełnie chcemy uciec od ludzi, to zawsze możemy uciec w świat elfów i troli…

Teraz każdy islandofil oraz kandydat na islandofila może wyruszyć z nami na wspaniałą wyprawę na przepiękną i nieco tajemniczą Wyspę północy. Organizujemy bowiem wyprawy na Islandię. By obniżyć koszty nie będziemy organizować tych wypraw jako biuro podróży. Nie ma więc tutaj relacji firma-klient. Jedziemy wspólnie wszyscy i wszyscy razem ponosimy odpowiedzialność za losy wyprawy. Czlonkowie wypraw mogą być w dowolnym wieku, choć oczywiście ich stan zdrowia musi być na tyle dobry, by mogli podróżować.

Proponujemy wyjazdy:
a) 2 tygodniowe (promem łącznie ok. 23 dni)
b) 3 tygodniowe (promem łącznie: 30 dni)
Transfer może się odbywać w dwóch wariantach:
a) samolotem (łącznie ok. od 12 do 14 h)
b) promem + dojazd do portu (ok. 8-10 dni)
Środek transportu na Islandii:
a) przy mniejszej ilości uczestników wyprawy: samochód terenowy
b) przy większej ilości uczestników: mikrobus 4×4
c) przy bardzo dużej ilości chętnych: autobus
Prawdopodobnie jednak wyprawy będą miały charakter kameralny (by nie powiedzieć elitarny) i grupa będzie liczyć od 6 do 15 osób.
Podstawowy koszt wyprawy (bez wyżywienia i noclegów) zależy od czasu trwania wyprawy, środka transportu oraz rodzaju transferu na Wyspę. Gdy nasza grupa będzie chciała wjechać w trudny teren i potrzebny będzie specjalny samochód lub samochody, to koszt wyprawy może być znacząco wysoki (chyba, że któryś z członków ekipy będzie dysponował odpowiednim samochodem). Koszt wyprawy w dużej mierze zależy również od ilości uczestników wyprawy.
Plan minimum może przewidywać tylko 10-dniowy pobyt i przejazd do najciekawszych miejsc dostępnych zwykłym samochodom.

Przewidywany podstawowy koszt wyprawy bez pełnego wyżywienia (tylko śniadania) z wliczonym transferem to ok. 8500-9000 zł/osobę w sezonie (samolot, 15dni).

Noclegi:
a) na kempingach (namioty, samochód)
b) w pensjonatach (wariant droższy)
Jako przewodników po Islandii będziemy gościć specjalistów. Będą to redaktorzy internetowych portali o tematyce islandzkiej, pracownicy instytutów naukowych, autorzy artykułów i książek o Islandii. Dzięki temu, że ludzie ci wielokrotnie brali już udział w wyprawach na Islandię, znają ją doskonale i mają wielu przyjaciół na Wyspie.

Terminy:
a) I termin – kwiecień 2(niski sezon)
b) II termin – maj (niski sezon)
b) III termin – czerwiec (niski sezon)
c) IV termin – lipiec (wysoki sezon)
d) V termin – sierpień/wrzesień (niski sezon)
e) VI termin – październik (niski sezon)
f) VII termin – grudzień (ferie świąteczne + Sylwester na Islandii)

Szczegóły wyjazdu oraz dokładne ceny i koszty wyprawy będą kalkulowane w miarę zgłaszania się chętnych. Ponieważ uczestnicy wyprawy mają głos decydujący, więc to grupa ustali dokładnie wariant transferu oraz datę i czas pobytu.

Jak wpłacać pieniążki? W zależności od sposobu transferu musimy wykupić bilety lotnicze lub promowe, więc część pieniążków (ok. 50%) należy wpłacić przy wpisaniu się na listę uczestników wyprawy klubowej.
W zależności od sytuacji istnieje zawsze możliwość rezygnacji z udziału w wyprawie, ale czasem może się to wiązać z utratą części wpłaconej przedpłaty, choć mogą to być małe kwoty o ile szybko zapadnie decyzja o wycofaniu się. Drugą część pieniążków będzie trzeba wpłacić przy rozpoczęciu wyprawy.
Jak już była o tym mowa, wszyscy uczestnicy razem i solidarnie zabezpieczają trwanie i funkcjonowanie wyprawy. Czasem może się jednak zdarzyć, że jedna konkretna osoba podejmie się dodatkowych prac, czy zabezpieczenia pozostałych uczestników (tłumacz, lekarz, tragarz, kucharz itp.) – wtedy taka osoba może liczyć na obniżoną cenę uczestnictwa w wyprawie.
Ze względu na zapewnienie uczestnikom spokoju ducha (często bowiem słyszy się o różnych nieuczciwych firmach) kapitan wyprawy może podpisać odpowiednie oświadczenie o przyjęciu do zarządzania pieniążków od uczestnika wyprawy. Istnieje również (dla bardziej nieufnych uczestników) możliwość przelania części należności na konto typu Escrow (konto powiernicze w banku). Jednak należy pamiętać, że spokój ducha kosztuje, gdyż wpłata na Escrow wiąże się z dodatkowymi kosztami. Mamy jednak nadzieję, że takie rozwiązanie nie będzie nikomu potrzebne.
Istnieje również możliwość ubezpieczenia całej wyprawy od wszelkich zdarzeń losowych (awaria samochodu, opóźnienia promu, choroby itd.) – jednak wtedy jest to dodatkowy koszt.

Kontakt: wyprawy.na.islandie@islandia.pl